RSS
niedziela, 02 listopada 2008
Drugie podejście
16:34, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 października 2008
Jesień?...
15:19, babciabezmohera
Link Komentarze (3) »
czwartek, 30 października 2008
Dary losu

Odwiedziłam z córcią przed Zaduszkami groby najbliższych, nieco porozrzucane po Polsce. Jechałyśmy i gadałyśmy- a właściwie ja gadałam. Wzięło mnie na wspominki i zanurzyłam się w przeszłości po same uszy. Historie rodzinne poganiały jedna drugą, jedna od drugiej ciekawsza i bardziej powikłana. Pomyślałam, że w gruncie rzeczy każda rodzina ma w swoich dziejach niezwykłe opowieści, anegdoty i... mroczne tajemnice, które wcale nie pchają się na światło dzienne. Nie trzeba Bóg wie jakiej wyobraźni, żeby stworzyć świetną powieść czy film- wystarczy poszperać w zakamarkach ludzkiej pamięci i przenieść to, co się usłyszało, na papier czy kliszę filmową.

Nie wiem, jak długo jeszcze będę mogła odwiedzać te dalekie groby przed Świętem Zmarłych, mam jednak głębokie wewnetrzne przekonanie, że latami nie będą osamotnione- więź międzypokoleniowa wydaje mi się bardzo mocna a ja, prawie fizycznie, poczułam łączność między tymi, którzy odeszli a realnym światem tu i teraz i bardzo mi było dobrze z tą świadomością.

Oba wyjazdy na groby były dla mnie wspaniałym darem losu. Przeszłość odwiedziła teraźniejszość, ożyli w pamięci bliscy i ważni dla mnie ludzie, poprowadzili swoimi drogami. Dobrze, że jest takie święto- nie dopuszcza do spopielenia pamięci...

19:53, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 października 2008
Ostatnie jesienne porządki

Kupiłam kosiarkę, zwykłą pychówkę do niewielkich powierzchni. Po prostu przelała się szala goryczy- tyle lat pracowicie wycinam nożyczkami trawę przy grobach. Co, do diabła?! Czemu niby nie miałabym ułatwić sobie wreszcie pracy? Teraz przypłynęło do mnie pytanie: dlaczego dopiero teraz? W każdym razie zaraz następnego dnia /w dniu kupna padał deszcz!/ poszłam ją wypróbować. Przeżyłam rozczarowanie, które zresztą sama zaprogramowałam: choć nie padało, to trawa nie zdążyła wyschnąć i szło mi jak po grudzie. Skądinąd lekko to się pracuje językiem albo cudzymi rękami-  tę wiedzę zdobyłam już dawno. Ale zrobiłam porządek i jestem z siebie zadowolona, bo mimo wysiłku nie ma porównania między cięciem kosiarką a nożyczkami.

Dziś piękna pogoda, cały dzień słońce. Poszłam za ciosem i trochę popracowałam przed domem. Pościnałam zeschłe kwiatostany pnącej hortensji, okryłam korzenie winogron. Zostanie już tylko ostatnie grabienie liści, bo jeszcze ich kilka na drzewach zostało. Właściwie można już przymierzać się do zimy.

 

Dopiero teraz dotarło do mnie, że minął rok mojej pisaniny. Jak ten czas leci...

18:52, babciabezmohera
Link Komentarze (11) »
wtorek, 21 października 2008
Skok na głęboką wodę
No, to niech się dzieje!... tyle że nie umiem pływać... Jutro możemy być szczęśliwi.
11:12, babciabezmohera
Link Komentarze (9) »
sobota, 18 października 2008
Objawienie

Wczoraj cały długi wieczór przesiedziałam nad tekstem, który miał mi oczyścić wątrobę i sprawić, bym znów nabrała energii do życia. Rzecz naturalnie dotyczyła polityki, brukselskiego szczytu i interpretacji słów i zachowań naszych elit politycznych. Gdy już sobie poużywałam, ile wlezie, a pan prezydent zebrał jak ubogi w torbę, nagle tekst- wiuuuu!- i tyle go widzieli. Poooszedł gdzieś w kosmos! Zawzięłam się. Niedoczekanie, żebym nie ogłosiła wszem i wobec swoich przemyśleń i rozgoryczeń. Zaczęłam pisać po raz drugi, posiłkując się słynnym:- nic to! Ponieważ coś mnie oderwało od komputera, przezornie zapisałam rozpoczęty fragment tekstu jako szkic. Po powrocie rozpisałam się tak, że nie pamiętam, kiedy ostatnio stworzyłam takie długaśne wypracowanie. Ależ byłam z siebie zadowolona! Końcowa kropka, publikuj i -nic!! Coś powtórzyłam, coś przycisnęłam, po czym znalazłam się w punkcie wyjścia, czyli na pulpicie bez możliwości wejścia na swój blog. Co do diabła?! Zerknęłam na ikonkę skypa- szara jak mysz polna! No, tak! Chwilowa przerwa w dostępie do internetu /u mnie łączenie jest drogą radiową i czasem zdarzają się takie psikusy/, bym już po chwili mogła się naocznie przekonać, że po raz drugi zeżarło mój pracowicie wystukany tekst. Zostały jedynie dwa czy trzy pierwsze "zaszkicowane" zdania. Poddałam się! Nie to nie! Nie będzie tego wpisu!!

Dziś od samego rana zachodzę w głowę, dlaczego tak się stało, co mi ta sytuacja miała pokazać /bo, że nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma jakiś swój ukryty sens, który tylko nie zawsze potrafię zrozumieć,wierzę już od dawna/..

Wierciło mnie to, wierciło i wreszcie... objawienie! Nasz świat jest jak pyłek we Wszechświecie, życie ludzkie takie krótkie a ty się, durna babo, polityką podniecasz?! Idź do lasu, grzybów nazbieraj, poszeleść butami po suchych liściach, nakarm ptaki nad wodą...tyle jest do zobaczenia, dotknięcia, poznania a ty skamieniałaś w polityce?! Na co ci to?! Będziesz miała jakiś realny wpływ /a za 2 lata będziesz!/, to wtedy się uaktywnisz; teraz szkoda zdrowia i zmarnowanego czasu!

 

Odetchnęłam z ulgą- idę na spacer!

17:21, babciabezmohera
Link Komentarze (5) »
środa, 08 października 2008
UTW

Życie nabrało przyspieszenia. Dziś byłam  na inauguracji "roku akademickiego" Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyznam, że mam nieco ambiwalentny stosunek do mojego kolejnego przedsięwzięcia: z jednej strony jest ciekawość i nadzieja na odrdzewienie mózgu, z drugiej pewna rezerwa przed zanurzeniem się w oceanie starych ludzi. Sama młódką nie jestem i choć zazwyczaj umiałam znależć swoje miejsce wśród różnych grup wiekowych, to chyba jednak lepiej się czułam między młodszymi od siebie. No, cóż... pożyjemy, zobaczymy!

Początek zapowiada się dość obiecująco: dyrektor Domu Kultury- uroczy pan, otwarty na kontakty z ludźmi, powiedziałabym- właściwy człowiek na właściwym miejscu; wykład inauguracyjny- może zbyt akademicki, najeżony dygresjami, cytatami i naukową nowomową ale przynajmniej poważnie /nie jestem pewna, czy nie nazbyt!/ traktujący sytuację i słuchaczy; wreszcie koncert muzyki poważnej w kapitalnym wykonaniu grupy młodzieży pod kierunkiem niewiele starszego dyrygenta. Słuchałam z dużą przyjemnością!

Program też zapowiada się dość ciekawie. 

To tylko pierwsze wrażenia. Co będzie dalej, czas pokaże. W końcu nie chodzi o to, by czekać na podaną na talerzu garść wiedzy, tylko samemu dokopać się do przybutwiałych nieco pokładów własnej kreatywności i wyciągnąć ją za uszy na światło dzienne. Wtedy i z odrdzewieniem mózgu szybciej będzie można sobie poradzić, co daj, Boże! Amen.

20:05, babciabezmohera
Link Komentarze (6) »
niedziela, 28 września 2008
Na Boga, Matko-Kurko!

Na Boga, Matko-Kurko! Jak można takie numery robić swoim fanom/fankom?!

Jakiś czas temu przypadkiem /?/ natrafiłam na blog Matki-Kurki i z miejsca stałam się wierną czytelniczką tego bloga. Trafność obserwacji Autora, logika wywodu, celność i ciętość jego języka sprawiły, że wpadłam z uszami i dzień bez matko-kurkowego komentarza naszej zwariowanej rzeczywistości stawał się dniem straconym. Aż tu pewnego dnia- nic; następnego- znowu nic; znowu nic; znowu... zaniepokoiłam się, czy Kurka nie wpadł w jakieś tarapaty, bo w końcu walił po oczach bez znieczulenia i nie wszystkim się to musiało podobać. Szczęśliwie nic się nie stało, po prostu Matka- Kurka rozpoczął realizację nowego projektu- strony  Kontrowersje. Zupełnie nie wiem, jak się tego doszukałam, bo nawet nieszczególnie wstydzę się swego analfabetyzmu internetowego /stosunkowo niedawno poznałam ABC poruszania się po internecie a każdą nową umiejętność okupuję ogromnym mozołem, co- zważywszy na moje babciowanie- wcale dziwne nie jest!/ ostatecznie jakoś znalazłam, ale szczęścia mi to nie dało, w każdym razie nie do końca: znowu musiałam się uczyć poruszania po całkiem nowych obszarach, druk był dla mnie mniej czytelny niż poprzednio i choć widziałam ewidentne pozytywy /pełne wypowiedzi w dyskusji zaraz pod tekstem/, to tęskniłam za wcześniejszym blogiem.

Za kilka dni sprawdziłam stary adres i ucieszyłam się, że wszystkie stare wpisy są dostępne. Uciecha była przedwczesna, bo następnego dnia pod tymże adresem był cały wachlarz najrozmaitszych blogów a Kurka gdzieś mi zginął- totalna ciuciubabka! Potem równolegle kurkowe wpisy były na starej i nowej stronie a na inne blogi można się było dostać z marginesu -czy zakładki- nazwa nieważna. I taki układ był najsensowniejszy. Dziś- najnowsze teksty przekierunkowują mnie na nowootwartą stronę /http:www.kontrowersje.net/blog/7/ .Co znajdę jutro, nie mam pojęcia, ale marzę, aby sytuacja wreszcie się ustabilizowała.

Matko-Kurko! Weź poprawkę na to, że wsród Twoich fanów/fanek są też całkiem już wiekowe niedouki internetowe i o tych też warto pamiętać i trochę chociaż ułatwiać im odwiedziny.

P.s. Chciałam się zalogować na nowej stronie i nic mi z tego nie wyszło, ale to już wina mojej zachowawczości i nadmiernego respektu przed techniką. 

16:02, babciabezmohera
Link Komentarze (2) »
niedziela, 07 września 2008
Odreagowanie agresji śmiechem
Dziś nad ranem słuchałam powtórki Łubi-dubi pod hasłem: odchody rocznicy Solidarności. Stosunek do tej audycji mam mocno ambiwalentny- wielokrotnie drażnią mnie absurdalne i niegrzeczne wtręty redaktorów prowadzących /skądinąd w innych audycjach -elokwentnych, kulturalnych i dowcipnych młodych ludzi/ w wypowiedzi słuchaczy, szarganie świętości poza granicę dobrego smaku i jakieś inne niedociągnięcia- a przecież generalnie słucham, ba! staram się nie przegapić. Czemu w takim razie?! Bo bywa wesoło, niezależnie od poziomu humoru- a nic tak nie neutralizuje nagromadzonej agresji jak dawka śmiechu. Jest to lekarstwo na moją frustrację, bezsilność, nagromadzoną złość. Śmiech kanalizuje i pozwala się pozbyć ciężkich, przygniatających uczuć. Dobre i to, gdy inaczej jeszcze się nie da!
09:33, babciabezmohera
Link Komentarze (2) »
sobota, 06 września 2008
Niedojrzałość

Koniec wakacji- witaj obłędna polityko! Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nasz wielomilionowy kraj jest miotany jakimiś monstrualnymi podmuchami nieobliczalności i nieprzewidywalności panów, którzy uważają się za polityków. Tyle razy mowa była o zabawach w piaskownicy, że stało się to nudne i wyświechtane, niemniej coś w tym porównaniu jest sensownego.

Dzieci w piaskownicy cechuje niedojrzałość, zresztą stan naturalny dla tego przedziału wiekowego. A niedojrzałość to brak odpowiedzialności za własne zachowania i nieumiejętność przewidywania skutków własnych poczynań. Taki maluch w ferworze zabawy może grzmotnąć współtowarzysza zabawy łopatką w łeb albo nasiusiać mu do wiaderka, rozwrzeszczy się tylko wniebogłosy, gdy spostponowany kolega w rewanżu sypnie piachem. I wspólne budowanie generalnie między bajki można włożyć- milusiński raczej rozdepcze babkę kolegi niż obok postawi swoją.

Czy nie zdumiewają w tym kontekście zachowania np. prezydenta, który droczy się jak z nielubianą koleżanką- podpiszę ale nie teraz, ja mam czas, ja poczekam, ależ podpiszę, oczywiście jak podpisze xyz, a w ogóle to dlaczego on jeszcze nie podpisał, to nie ja- to on!

Za jakiś czas szczyty bohaterstwa na ludowym wiecu bez oglądania się na konsekwencje takich występów, rozchełstana koszula i żar w oczach.

Teraz słyszę o wielkim balu dla wielkich tego świata... Pożal się, Boże, widzę oczyma wyobraźni sceny z tego balu i śmieszność miesza się ze zgrozą.

I tak codziennie. Pomysł goni pomysł, jeden bardziej abstrakcyjny od drugiego- jeden tylko śmieszny, inny już groźny! Nieobliczalność i nieprzewidywalność kolejnych posunięć. Jak z tym żyć?!!!

No, cóż, mamy takiego prezydenta jakiego mamy. Zastanawia mnie tylko czy niedojrzałość / przynajmniej w naszym kraju/ nie przerodziła się w chorobę zakaźną - bo czym innym wytłumaczyć taką niebywałą tolerancję dla najdziwaczniejszych nawet zachowań czy pomysłów?! Staram się jeszcze jakoś zrozumieć wiernych w partii- ci są zobligowani dyscypliną partyjną, ew. lojalnością wobec wierchuszki /choć ciarki chodzą po plecach, gdy interes partii bierze górę nad interesem narodu/ - ale brać dziennikarska?!! Przecież to nie są głupi ludzie... Naprawdę, można aż tak do zatraty dać sobie zrobić wodę z mózgu?! Może koniunkturalizm?  Ale czy warto się sprzedawać za parę srebrników, po to żeby za jakiś czas poczuć niesmak po tym, czemu się tak bezmyślnie przyklaskiwało? 

Dojrzały prezydent? dojrzała klasa polityczna? dojrzały elektorat?- ten ostatni chyba najbardziej, bo od wyborów do wyborów czegoś się jednak uczy.

16:30, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
Archiwum
Zakładki:
Ciekawostki internetowe
Http://piosenka-turystyczna.w.interia.pl/Zlota%20kareta.htm