RSS
środa, 20 sierpnia 2008
Nie rozumiem!

Co jakiś czas potykam się o wielkie zdziwienie. Ostatnio zdziwiłam się zdziwieniem, że nie interesuję się statystyką. Zaraz potem natknęłam się na dwa blogi, przy czym w jednym były pełne euforycznego zachwytu dane, jak często i którego dnia strona jest odwiedzana, a w drugim refleksje na temat popularności blogów, bycia na fali, sycenia się sławą i sukcesem, by potem z trudem przełykać gorycz porażki i zapomnienia. Tu otworzyły mi się oczy na motywacje prowadzenia blogu: 1.zaistnieć i olśnić własną oryginalnością; 2. zaskoczyć hecnością wpisu- otwierałam już i takie, które składały się z samych symboli; 3.przekazać istotne treści, z takich czy innych powodów warte upowszechnienia; 4. zarazić innych własną pasją czyli blogi tematyczne; 5. znaleźć pokrewne dusze, poznać nowych ludzi... Być może są i inne motywacje, te przede wszystkim rzuciły mi się w oczy.

Moja motywacja? Nie zmurszeć i nie zasklepić się w swoich czterech kątach, poznać nowych, interesujących ludzi. Muszę przyznać, że internetowe wycieczki okazały się dla mnie bardzo łaskawe- nie dość że nowopoznani młodzi i starsi blogowicze jawili mi się jako ciekawe osobowości, to dodatkowo przyjęto mnie z dużą życzliwością i wyrozumiałością /a bardzo się bałam krytycznych i raniących wpisów Młodych Gniewnych- na szczęście przyjęty babciowy pseudonim skutecznie tychże Młodych odstrasza./

Moje drugie zdziwienie dotyczy tego, jak wiele kobiet  przyjmuje pseudonimy mało zachęcające /moja "babcia" to absolutny miód-malina/, od "bab" z dodatkami i bez aż się roi. Z czego to się bierze? Czy delikatność i wrażliwość duszy koniecznie trzeba opancerzyć twardą powłoką nie do przebicia dla ewentualnego napastnika? Czy jest to rodzaj stymulatora do brania się za bary z życiem, które- dalibóg-często daje równo do wiwatu? Babie łatwiej niż mimozie? Może tak?... I takie mam trochę dwój-myślenie: z jednej strony nie porafię zaakceptować postawy "słodka idiotka"  wyłącznie do kochania, z drugiej genderowe /to teraz takie modne emancypacyjne określenie- mam nadzieję, że nie pomyliłam.../ myślenie powoduje, że znaczna część najbardziej wartościowej kobiecości przecieka gdzieś między palcami.

I wreszcie trzecie na dziś zdziwienie nie dotyczy już internetu- dotyczy polityki. Mój  Boże, wspólczesna polska polityka to jedno przeogromniaste zdziwienie!! Ale do rzeczy. Co jest, że wystarczy posmakować władzy, aby natychmiast poczuć w sobie święty ogień Naprawiacza świata, który  m u s i  skierować ludzi na jedynie właściwą moralnie ścieżkę, który bez cienia wątpliwości powie autorytatywnie, co jest dla  w s z y s t k i c h  najlepsze!! No, dziś na deklarację pani Kopacz /dla której zresztą miałam zawsze dużo sympatii i szacunku/, że doprowadzi do uznania za błąd w sztuce lekarskiej wykonanie cesarki na żądanie- ręce mi opadły! Pani doktor naprawdę jest przekonana, że cesarki to takie zachciewajki-fanaberie rozpieszczonych kobieciątek?! A może by tak głębiej spojrzeć na problem, pani doktor, co?! Może pod tymi zachciewajkami zobaczy pani lęki ludzkie i prawdziwe dramaty?!

Nie piszę więcej, bo coraz bardziej się nakręcam. Na dziś starczy. Trochę mi ulżyło!

16:43, babciabezmohera
Link Komentarze (5) »
sobota, 16 sierpnia 2008
Zamknąć kolejne drzwi...

Dużo się dzieje, za dużo i za szybko- nie ogarniam wszystkiego! Czuję się zmęczona. Jak to jest, że wciąż nawarstwiają się zaległości? Lodówka pęcznieje od przyczepianych na zewnątrz karteczek z rzeczami, które nie dadzą się załatwić od ręki. Zawsze bardzo się cieszę, gdy udaje mi się zmiąć karteczkę i uroczyście, z westchnieniem ulgi, wrzucić do kosza: - to już odfajkowane, te drzwi zamknęłam, mogę do tego nie wracać!

Czasem tęsknię do stagnacji, nudy, żeby tak nic a nic się nie działo! Gdzieś tam, na jakimś blogu wymądrzałam się w komentarzach, że zmiany są wpisane w ludzkie życie i trzeba je po prostu przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza. Otóż akceptacja zmian to wcale niełatwy proces. I trzeba wykrzesać z siebie dużo odwagi, by móc szczerze powiedzieć:- tak, godzę się na tę zmianę, spróbuję się z nią zmierzyć!

Pomyślałam też kiedyś, że wyczyszczenie wszystkich swoich spraw na ziemi to iluzja, bo zawsze otworzą się kolejne drzwi i zawsze zostanie jeszcze coś otwartego, niezałatwionego...

Chyba mam dziś wyjątkowo zły dzień. Napięcie i szum w głowie. Odwiedziła mnie znajoma. Złe wyniki badań - są przerzuty, niedługo rozpocznie kolejny cykl chemii. Szczerze ją podziwiam, o swojej chorobie mówi normalnie, z akceptacją ostatecznego wyniku, jaki by nie był. Cieszy się tym, co dziś, co tu i teraz- i wcale nie myśli składać broni, bo ciągle jeszcze przecież jakieś drzwi są otwarte i jest po co żyć!

Czy mnie byłoby stać na taki stosunek do rzeczywistości? Nie wiem, ale bardzo mocno powątpiewam...Ja i moja dzielność poszłyby pewnie całkiem różnymi drogami! 

16:02, babciabezmohera
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 04 sierpnia 2008
Kto mi dał prawo?!...

Znowu psychologiczna czkawka. Zaczęło się dość niewinnie- trochę pobuszowałam po różnych blogach. Jedne takie, że uciekam bez zbytniego wgłębiania się, inne sympatyczne, przyjemne w czytaniu, jeszcze inne dramatyczne- prawie wołające o pomoc. W gruncie rzeczy po to się bloga pisze, żeby go chętni czytali- na tym etapie nie mam sobie jeszcze nic do zarzucenia. Ale poszłam dalej. Jest "skomentuj", to skomentuję, czemu nie. W którymś momenie zorientowałam się, że mam ochotę zacząc naprawiać czyjeś życie. W porę oprzytomniałam!

A któż ci, babo, dał prawo pakowania się w cudze życie ze swoimi dobrymi radami?! I skąd masz pewność, że one są rzeczywiście dobre?! Kto i kiedy upoważnił cię do zajęcia pozycji "ja wiem lepiej, co jest dla ciebie dobre"?!

Każdy człowiek odpowiada za własne życie i za własne wybory i nic mi do tego, czy ktoś podejmuje takie czy inne leczenie, czy nie zamierza w ogóle go podjąć; czy ciąga się za kudły z mężem/ żoną/ partnerem czy też przyjmuje rolę ofiary...

Pychą jest przekonanie, że mogę naprawiać świat, skoro własne życie kleję pieczołowicie dzień po dniu i godzina po godzinie, potykając się co i rusz na popełnianych przez siebie błędach. Ale mi wstyd! Jedynym usprawiedliwieniem mogą być jedynie czyste intencje, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, tyle, że jak mądre ludowe przysłowie powiada: -Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane!

Muszę to sobie wielkimi literami napisać i zakotwiczyć magnesikiem na lodówce, aby w porę ugryźć się w język, gdy znowu najdzie mnie pokusa, aby udzielić komuś "zbawiennej rady"! 

19:55, babciabezmohera
Link Komentarze (9) »
środa, 30 lipca 2008
Kret

Właściwie z kretem nigdy dotąd nie miałam przyjemności przebywać w jednym obejściu. Pewnie z raz widzialam go w naturze, później oglądałam przeurocze czeskie filmy  z krecikiem, w dzieciństwie miałam też książeczkę o kreciku, który szukał przyjaciela i którego wszyscy przepędzali, co nieodmiennie wywoływało we mnie potoki współczujących łez. W gruncie rzeczy można byłoby uznać, że na tym temat "krecik" został wyczerpany.

W tym roku w naszym ogródku pojawił się kret i dał nam równo do wiwatu za wszystkie wcześniejsze lata swojej nieobecności- kopczyki i kopce pojawiały się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w niebywałym tempie a kiedy przeorał po przekątnej trawnik, prawie jak pługiem, powiedzieliśmy -dość! Sympatia sympatią, współczucie dla niechcianego krecika współczuciem, ale nie można dać się zwariować i pozwolić na zniszczenie ogródka i wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią!  Najpierw przeprowadziłam wywiad, co z tym fantem można zrobić: łopata nie wchodziła w grę ze względów humanitarnych, karbid również z racji trudności w zdobyciu, pozostała naftalina- podobno działa idealnie-wypłasza kreta nie czyniąc mu krzywdy.

Dziś przeprowadziłam pierwszą próbę pozbycia się kreta z ogródka, wrzucając do odsłoniętych korytarzy po dwie, trzy kulki naftaliny i przysypując je z powrotem ziemią. No i zobaczymy. Jeśli pokażą się świeże kopce, trzeba będzie zabieg powtórzyć. Może się w końcu kret zniechęci. Mimo wszystko łatwiej jest przejmować się jego losem, wzruszając się przy czytaniu dziecięcej książeczki. 

15:27, babciabezmohera
Link Komentarze (2) »
niedziela, 27 lipca 2008
Niech szlag trafi bezmyślną uprzejmość!!
No to mieliśmy wypadek dzięki bezmyślnej uprzejmości kierowcy z lewego pasa. Po lewej stronie korek jak 150, po prawej pusta jezdnia, no niezupełnie pusta, bo właśnie jechał nasz samochód. Któremuś bezmózgowemu kierowcy przyszło do głowy świadczenie uprzejmości i zatrzymał się przed samochodem, chcącym przeciąć jezdnię. Tamten, widać przekonany, że droga wolna, poszedł po prostej i zatrzymał sie akurat na masce naszego samochodu. Prawdopodobnie dwa samochody do kasacji, tyle że jadący wyszli z tej kolizji względnie bez szwanku. Ale żebra mnie bolą i spać nie mogę- stąd ten wpis. A policja? Spytali tylko, czy są ofiary a dowiedziawszy się, że nie ma, wypięli się na nas uroczyście- w końcu zawracaliśmy im głowę w ich święto. A, szkoda gadać!
04:52, babciabezmohera
Link Komentarze (1) »
sobota, 26 lipca 2008
Widzę, słyszę, myślę...

No tak- widzę, słyszę, myślę i nie dam tak po prostu zrobić z siebie idioty. SLD nie poparła projektów, to nie poparła; wchodzi w alianse z prezydentem, to wchodzi- jej cyrk, jej małpy, tylko po co udawać, że tak jest lepiej, skoro jest gorzej
i średnio wyrobiony politycznie obywatel na pierwszy rzut oka to dostrzega. Przestaję rozumieć sens takiej durnowatej polityki. Czy oni nie mają w ogóle żadnych doradców?! Jak można ślinić się do prezydenta i dobrowolnie włazić mu pod obcas? W dodatku prezydenta, który sam nie wie, czego chce i czego inni chcą od niego.

Kiedy przypadkiem uslyszałam, że nasza głowa państwa ruszyła przekonywać czeską głowę państwa do podpisania traktatu, pomyślałam, że ostatecznie schizofrenia też ma swoje granice- sam nie podpisał i droczy się o to podpisywanie jak złośliwy pętak a innego będzie pouczał, że należy i trzeba koniecznie podpisać- przecież to się kupy nie trzyma!!

Miałam złudzenia, że jak PiS straci władzę, to powoli zaczniemy się przeorientowywać na normalność. Nie da się, niestety. Trzeba cierpliwie czekać aż zakończy się ta fatalna, niszcząca Polskę i Polaków, kadencja pisowskiego prezydenta /panie prezesie, meduję wykonanie zadania!/. Tymczasem trzeba się cieszyć przynajmniej z tego, że nadszedł czas urlopów i przez całe 5 tygodni będziemy mogli odpocząć od sejmowego cyrku. Dobre chociaż i to!

19:39, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 lipca 2008
Człowiek uczy się całe życie

Jest takie powiedzenie: człowiek całe życie się uczy- i głupi umiera! Czyli głupotę można strzelić niezależnie od wieku i różnorodności życiowych doświadczeń. Ostatnio doznałam tego dość boleśnie, bo rodzona córka zachowała się bardziej dojrzale niż ja- stara baba, która choćby z racji wieku powinna być mądrzejsza. A nie jest, co wyszło czarno na białym.

Miałam pożyczyć od sąsiadki suszarkę, bo domową diabeł ogonem przykrył i w żaden sposób nie można jej było znaleźć. Poszłam i ... zapomniałam języka w gębie- u sąsiadki była kuzynka, którą dobrze znam, ale nie widziałam jej już od dłuższego czasu. Wiem, że zmaga się z poważną chorobą. Kompletne zaskoczenie i poczucie, że zupełnie nie wiem, jak się w tej sytuacji zachować. Wybrałam opcję najgorszą z możliwych, załatwiłam, co miałam załatwić i wyszłam. Drobną pretensję skierowałam do córki, bo przecież to jej potrzebna była suszarka. Zgodnie z prawdą powiedziałam, że straciłam głowę i nie wiedziałam, jak się mam zachować... Jak?- zdziwiła się córka.- Normalnie! Dobrze wyglądała, to trzeba jej to było powiedzieć, życzyć zdrowia. Udawanie chorym ludziom wcale nie jest potrzebne- a bardzo utrudnia jakiekolwiek kontakty.

Jakaż mądra jest ta moja dziewczyna, ileż w niej dobroci i wrażliwości serca. Jak to jest?! Przecież ja to wszystko też wiedziałam a jak przyszło co do czego, zwyczajnie spanikowałam. Przyglądam się z boku tej scence, analizuję, co mną powodowało, że nie umiałam stawić czoła trudnej sytuacji. Lęk, że będę niezgrabna, że dotknę, zranię, sprawię przykrość?... A kto wie, czy równie dużą przykrością nie było moje wyjście bez słowa?...brak empatii, zainteresowania?...

A czy w jakiejś innej zbliżonej sytuacji na pewno zachowam się tak jak bym chciała i jak powinnam się zachować?... Najbardziej przykre jest to, że, niestety, nie wiem.

18:30, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
sobota, 19 lipca 2008
Ciekawość ludzi

Początki były trudne, nawet bardzo. Zresztą nadal łatwo nie jest, ale pierwsze koty za płoty- teraz już piszę jak stary wyjadacz, publikuję, szukam innych blogów i ciekawych ludzi.  I czasem znajduję.  Chętnie bym się podzieliła swoimi znaleziskami- tekstami, z których promieniuje radość życia; zdjęciami, które są czystą poezją, niestety,  moje formalne umiejętności  wykorzystania możliwości bloga są bardziej niż mizerne a eksperyment umieszczenia ciekawych adresów na marginesie bloga spalił na panewce. Co prawda adresy nawet się pokazały, tyle że mogłam w nie klikać do upadłego bez możliwości przeniesienia się na żądaną stronę.

Czytam swój wpis i widzę, że to manipulacja w czystej formie. Ktoś to przypadkiem przeczyta i oczywiście udzieli mi wszechstronnych a przystępnych instrukcji- he, he! ale cwaniara!

Nie, nie, nie jest ze mną tak źle. Mam wśród swojego kręgu bliskich i znajomych trzy osoby, które zupełnie dobrze znają się na internetowo-komputerowych sprawach, więc narazie spisuję wszystkie swoje "niewiedze" i "niemożności", by przy najbliższej sprzyjającej okazji o wszystko wypytać.

Tymczasem dla intelektualno- estetycznej zadumy nad pięknem i złożonością świata zachęcam do odszukania: 1)nieuczesane; 2)drugirazodzera- naprawdę warto! 

11:28, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 lipca 2008
A życie toczy się dalej...

Jeden dzień- i jakby spięcie klamrą całego spektrum ludzkich przeżyć: od weselnego uniesienia do dramatu śmierci. Życie, pełne radosnej nadziei na miłość i szczęście... a gdzieś dalej, w innym miejscu, rozpacz osieroconej matki, do końca heroicznie walczącej o godne życie unieruchomionej w łóżku córki- przez szereg potwornie długich, długich lat.

Zatrzymałam się na boku a przed oczami przesuwały się sceny: odjazdów i powrotów, narodzin i śmierci, miłości i nienawiści, napięć i ulgi, lęku i euforii- i wszędzie gdzieś w tym wszystkim, mniej lub bardziej, zawsze byłam ja... zawieszona w świecie, między rzeczami , sprawami, ludźmi. Potrzebna, niepotrzebna?- do końca nie wiem. Chcę wierzyć, że więcej w życiu zrobiłam dobrego niż złego, że moje istnienie- mimo wielu pomyłek i popełnionych błędów- miało przecież swój głęboki sens, że nie znalazłam się na Ziemi przez przypadek czy niedopatrzenie Stwórcy...

A skoro już tu jestem, to warto żyć i warto życie wykorzystać, poczuć je całą sobą -i starać się zostawić po sobie dobry ślad, bo tyle zostaje po nas, ile wdzięcznej pamięci w ludziach...

13:29, babciabezmohera
Link Komentarze (1) »
sobota, 21 czerwca 2008
Strach

Może wczorajsza notka wywołała luźne skojarzenie, w każdym razie wóciła do mnie scena sprzed kilku dni. Biały dzień, piękna słoneczna pogoda, spacer nad rzeką. Wokół żywego ducha, tylko rozsypana grupa hałaśliwych wyrostków. Porozumiewają się ze sobą na odległość, głośno sygnalizując, że "tu i teraz" świat należy wyłącznie do nich. Jeden właśnie mnie mija i na wysokości moich uszu leci soczysta k.... Pewnie jako przerywnik, pewnie nie jako wyraz agresji, ot, zwykły fragment luźnej pogawędki z kolegami- a jednak się boję! Przechodzę z kamienną twarzą: nic nie było, nic nie słyszałam. Za jakiś czas dopada mnie pytanie: -dlaczego nie zareagowałaś?! Usiłuję się usprawiedliwić, jakoś bronić: - ich było kilku, nie czułam się bezpiecznie... I niby rozumowo wszystko jest w porządku, głupio byłoby tak z motyką na słońce, a jednak pytanie wciąż nie daje mi spokoju i wraca co jakiś czas:- dlaczego nie zareagowałaś?!

Istnieje cienka granica między racjonalną ostrożnością a tchórzliwym asekuranctwem, po którym traci się do siebie szacunek. Jest we mnie jakiś wewnętrzny niepokój, że jednak tę granicę przekroczyłam. W końcu to nie musiała być zgraja młodych bandytów a być może grupa zwykłych, może nieco zbyt głośnych, fajnych chłopaków, którzy po prostu nie zdają sobie sprawy z niestosowności takich odzywek, może usłyszałabym "przepraszam" z zawstydzonym uśmiechem?... Już tego nie sprawdzę i dlatego jest mi źle ze sobą i jakoś nieswojo...

09:57, babciabezmohera
Link Dodaj komentarz »
Archiwum
Zakładki:
Ciekawostki internetowe
Http://piosenka-turystyczna.w.interia.pl/Zlota%20kareta.htm